jak vyčistit krb
1.12.2020
Kategorie: Nezařazené, Praktické informace

Jak vyčistit krb

Než se usadíte před vaším krbem, nezapomeňte vymést popel a zbavit se usazenin a skvrn. Právě nepořádek u krbu či zanedbání krbu vede k tvorbě tmavých skvrn nejen v prostoru, kde hoří dřevo ale také v okolí krbu. Dá se říct, že nejde jen o estetiku ale hlavně je to otázka bezpečnosti.

V případě krbu a komínu je vhodné zajistit každoroční kontrolu a vyčištění. Na stěnách komína se může usazovat dehet, který se může větším žárem vznítit a způsobit vznik požáru. Níže se tedy podíváme, jak při čistění krbu postupovat.

Co budeme potřebovat:

 • nějakou podložku ke krbu na ochranu podlahy
 • gumové rukavice
 • kartáč
 • lopatku a smetáček
 • vysavač na popel
 • bělidlo
 • dostatečně velký kbelík
 • bílý ocet
 • krycí folii např. na malování
 • starší hadry na úklid
 • masku proti prachu
 • přípravek na nádobí
 • fosforečnan sodný
 • nádobu s rozprašovačem
 • papírové utěrky

Krok č.1

Než se pustíte do čištění krbu, počkejte alespoň 12 hodin po jeho posledním používání, aby zcela vychladl. Uvolněte prostor kolem krbu a podlahu a okolí překryjte plastovou fólií nebo jinak /nepoužívejte noviny – inkoust se může přenést na koberec či čalounění/. Na ochraně nešetřete. Oblečte si nějaké staré oblečení a nasaďte gumové rukavice s protiprachovou maskou. Pokud nemáte chrániče kolen použijte nějakou silnější podložku.

špinavý krb

Krok č.2

Pomocí lopatky a smetáčku odstraňte z krbu veškerý popel a prach. Nezapomeňte na prach a popel i z případného roštu, který můžete vyčistit i venku (pokud je odnímatelný).

Krok č.3

Pro odstranění odolných usazenin z roštu či dvířek použijte několik čajových lžiček čistícího prostředku nanesené na kartáč s trochou vody. Rošt či dvířka navlhčete a dobře vydrhněte vytvořenou pěnou. Po opláchnutí osušte čistým hadříkem a dejte bokem než vyčistíte zbytek krbu.

Krok č.4

Za použití suchého kartáče nebo smetáčku začněte se zametáním v horní části každé stěny krbu a postupujte dolů. Snažte se odstranit veškerý popel a usazeniny ze stěn. Opakujte tolikrát než budou stěny čisté. Poté použijte vysavač na popel a vysajte veškeré nečistoty nejen ze stěn ale i z jejich okolí.

čištění krbu vysavačem

Krok č.5

Smíchejte 3 lžíce fosforečnanu sodného, půl šálku bělidla a litr horké vody v kbelíku. Tímto čistícím roztokem naplňte láhev s rozprašovačem a postříkejte stěny i podlahu krbu. Nechte cca 5 minut působit a pak znovu postříkejte.

Krok č.6

Nyní použijte kartáč, který ponoříte do zbývajícího roztoku a pečlivě stěny vydrhnete odshora směrem dolů. Občas ještě použijte připravený čistící roztok jako leštidlo a u odolné špíny. Po vydrhnutí použijte staré hadry, kterými vše otřete. Podobně postupujte i u podlahy krbu. V případě, že výsledek ještě neodpovídá zopakujte celý proces s aplikací čistícího přípravku.

Krok č.7

Jestliže máte na krbu skleněné dvířka, namíchejte si roztok 50 % bílého octa a 50 % vody, který opět vlijete do lahvičky s rozprašovačem. Nastříkejte roztok na skleněné dveře a s pomocí několika papírových ručníků jej následně rozetřete. Dále můžete na čistý hadřík nasypat trochu popela a použít ho jako lehké přírodní brusivo. Pokračujte v čištění s použitím roztoku a papírových ručníků až do doby než budete s výsledkem spokojeni.

čištění skla krbu

Krok č.8

Jestliže máte cihlový krb včetně čelního obložení, který je starší víc než 50 let, pouze jej povysávejte. Nepoužívejte čistící roztok ani jej jinak nečištětě, protože by mohlo dojít k poškození staré cihly.

jak vyčistit krb

U všech ostatních povrchů smíchejte dohromady 1/4 šálku tekutého čistícího prostředku na nádobí a cca 3,5 litru vody. Dále nalijte do lahve s rozprašovačem čistou čerstvou vodu a nastříkejte ji směrem dolů po povrchu. U dřeva cihel zabrání vodní sprcha čističi, aby se vsákl příliš hluboko a příliš rychle.

 

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat