Kam umístit krb

Rozhodli jste se, že chcete mít v domě krb? Nyní asi řešíte – kam ho v interiéru umístit? Moderní krby vám dávají mnohem víc možností než kdykoliv předtím. Níže je několik věcí, které byste měli brát při výběru vhodného místa v potaz:

 

Umístění krbu

Chcete umístit krb v oblasti, kde bude nejefektivněji ohřívat okolní prostor? Váš krb se stane dominantou vašeho domova. Chcete, aby byl viditelný ale zároveň, aby nepřekážel v pohledu za něj? Bude umístěn proti stěně? Nebylo by lepší ho dát do rohu místnosti? Chcete mít krb ve středu místnosti?

K dispozici máte moderní krby vhodné pro umístění do jakéhokoliv místa. Ovšem je třeba si uvědomit, že je třeba zvolit takový, který bude v daném prostoru co nejlépe fungovat. Dnes už máme k dispozici více než jeden typ krbu. Můžete si vybrat:

  • tradiční dřevěný krb
  • plynový krb
  • krb na izopropyl nebo etanol

Poslední jmenované nevypouští žádné toxické výpary, takže u nich nemusíte řešit odvětrávání. Na druhou stranu zase neprodukují tolik tepla jako dřevěné nebo plynové krby. Vzhledem k tomu, že plynové a dřevěné krby musí mít odvod spalin, místo na které ho dáte s tím musí počítat.

V jednopodlažním domě můžete dřevěný krb či plynový umístit kamkoliv. Pokud máte dvoupodlažní dům, už musíte přemýšlet nad odvodem kouře přes druhé patro. Ideální je samozřejmě mít připravené komínové šachty právě pro tyto účely.

Samostatně stojící krby

Krb tohoto typu můžete umístit v prostoru, ale jeho omezením pokud zvolíte dřevěný nebo plynový je nutnost zajištění odvodu kouře.

volný krb

Některé typy volně stojících krbů zahrnují:

Oboustranně průhledné krby – výhodou těchto krbů je to, že neruší tok světla  v místnosti. V některých případech mohou být řešeny tak, že se z jedné strany přikládá. Pokud tento krb stojí u stěny, dá se pak přikládání řešit i z vedlejší místnosti. Tím se vyhnete prachu a nečistotám. Průhledné krby je možné mít ve variantě dřevo, plyn či moderní etanol bez nutnosti komína.

Plovoucí krby – jde o velmi zajímavý interiérový kousek. Krb je zavěšen na části, která odvádí kouř. V některých případech se může i otáčet. Teplo tak sálá nejen z boků ale i zdola. Nevýhodou je právě ta otevřenost a pokud máte malé děti je třeba vyřešit zabezpečení, aby se nepopálili. Tento typ krbu se tak ze spodu zajistí bezpečným podstavcem, který nebrání v šíření tepla a zároveň jej zabezpečí.

Nerezové krby jsou izolované a často mají vlastnosti, které zajistí, že ztracené teplo je distribuováno dále do domu. Výhodou tohoto typu krbu je určitě luxusní vzhled v interiéru a dobré vyzařování tepla.

Nástěnné krby

Možná budete chtít instalovat svůj krb do zdi. Pokud již máte krb, instalace nového krbu resp. krbové vložky může podstatně zvýšit jeho účinnost. Zároveň místo toho, aby teplo a kouř šel přímo do místnosti, můžete zvolit model, který do místnosti pouští pouze teplo, nebo pomocí ventilátoru fouká do místnosti horký vzduch.

krb do zdi

Výběr krbu

Než si zvolíte konkrétní krb, změřte si rozměry místnosti nebo místností, které chcete ohřívat. Stejně jako u jiných topných systémů mají krby svou jmenovitou kapacitu a výkon. Malý krb může vyhřívat kancelář nebo ložnici. Pokud budete chtít ohřát velkou otevřenou plochu, budete potřebovat větší krb.

Chcete vědět, jak si spočítat výkon krbu? Mrkněte na tyto stránky.

 

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat