typy krbů

Typy krbů a jejich rozdělení

Krby můžeme dělit podle druhu konstrukce na krby bez vložky, s vložkou nebo se speciální kontrukcí. Dále je můžeme dělit dle použitého materiálu a samozřejmě dle umístění či výkonu. Všechny tyto parametry jsou důležité při zvažování, který krb pro vás bude nejvhodnější.

Rozdělení krbů s ohledem na využití jejich tepla

Krby otevřené bez krbové vložky jsou vhodné převážně ke klasickému posezení kolem sálajících plamenů bez větších požadavků na jejich vytápěcí funkci. Většina krbů má otevřené topeniště, které vám umožňuje udržovat přímý kontakt s ohněm a jeho zvuky. Tento typ krbů má velmi malou účinnost co se týče vytápění. Do místnosti se teplo dostává pouze z přímého sálání plamene a z vyhřátého obezdění.

regency-hri4e-gas-fireplace-insertPokud bychom chtěli tímto krbem vytopit dům, budete mít velkou spotřebu dřeva a bude trvat dlouho než teplo vyplní dům. Nicméně jak bylo výše uvedeno, pokud jde o atmosféru krbu jsou tyto tradiční krby tou nejlepší volbou.

Krby obezděné s krbovou vložkou – jejich hlavním účelem je vytápění místností, jako druhotná záležitost je brána jejich designová stránka v interiéru. Krbová vložka z oceli či litiny má následující účinky:

  • Zvyšuje sálavý účinek krbu – krb je schopný poskytnout více sálavého tepla
  • Zlepšuje akumulaci tepla krbu – nezávisle na množství plamenů vyzařuje krb relativně konstantní množství tepla – po vyhasnutí jeho tepelný výkon klesá pozvolna a relativně dlouho přetrvává
  • Tepelný výměník – u teplovodních a teplovzdušných krbů plní krbová vložka funkci tepelného výměníku – předává teplo krbu do teplovzdušných nebo teplovodních rozvodů, které rozvádějí teplo krbu do více místností nebo i celého domu. Ideální pro vytápění a současný ohřev vody v domě.

Podle konstrukce můžeme krby s vložkou rozdělit na:

heat_exchanger1Krby s výměníkem

  • Krby teplovzdušné – krbová vložka je konstruována jako výměník tepla mezi krbem a teplovzdušným systémem rozvodu tepla
  • Krby teplovodní – krbová vložka pracuje jako výměník tepla mezi krbem a teplosměnnou vodou v uzavřeném okruhu rozvodu vytápění

Krby bez výměníku

  • Krby sálavé  – krbová vložka nefunguje jako výměník tepla pro jeho rozvod po domě, nýbrž slouží k zesílení sálavého účinku krbu – neobsahuje výměník tepla anebo krbová vložka není jako výměník tepla využitá

Speciální krby s netradiční konstrukcí

Akumulační krby – teplo z krbu se akumuluje do zásobníku teplé vody – z něj je pak dům vytápěn i po vyhasnutí krbu. Krb je tak nejen lokálním topidlem, ale s pomocí již vybudovaných rozvodů tepla a soustavy otopných těles zajišťuje vytápění i vzdálených místností bez potřeby vybudování teplovzdušných rozvodů.

Ekologické krby – krby, které mají zvýšenou účinnost vytápění, krby spalující paliva vyrobená z odpadních surovin, krby bez emisí toxických zplodin a jiná zařízení přinášející významné úspory nebo přispívající k ochraně a šetření životního prostředí.

Elektrické krby – elektrická přímotopná tělesa jsou konstruována tak, aby vizuálně, zvukově i tepelně imitovala provoz skutečného krbu. Nepatří tak mezi pravé krby, ale spíše mezi speciální přímotopy.

Krby na biolíh – (tzv. bio-krby) – speciální topidla spalující tekuté palivo na bázi líhu – nepotřebují komín a můžete je mít přímo v obytných místnostech jako topidlo s otevřeným plamenem.

Rozdělení krbů podle materiálu

wall_tile_room_fireplace

Kachlové krby – krby s obezděním ze speciálních ozdobných kachlí – spojení funkce krbu a tradičních krbových kamen

Šamotové krby – krby postavené ze šamotových cihel – vysoký topný výkon a schopnost akumulace tepla

Kamenné krby – krby s obezděním z různých druhů kamene – opracovaného i přírodního

Mramorové krby – krby s obezděním z mramorových dílců anebo obložené mramorovými vnějšími kachlemi

Krby z jiných materiálů – kombinace oceli, skla, dřeva, výrobky z nerezu a dalších materiálů – především u napodobenin pravých krbů

Rozdělení krbů podle umístění

Interiérové krby – všechny krby umístěné uvnitř interiérů – plní obvykle estetickou funkci i funkci domovního topidla

Zahradní krby – venkovní krby sloužící převážně k zahradnímu grilování, uzení masa anebo k prostému posezení u ohně

Štítky:

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat